A Magyar Filmkritikusok Díját a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztálya alapította 1962-ben. A filmkritikusi díjakat minden évben a Magyar Filmszemle előtt adják át az elmúlt évben bemutatott filmekért.
|
2000
|
2001
|
2002
|
2003
|
Életmű-díj
|
Illés György
|
Jancsó Miklós
|
Szécsényi Ferenc
|
Darvas Iván
|
Munkásságáért díj
|
Grunwalsky Ferenc
Visszatérés – r. és op,
Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten op.
|
|
|
|
B. Nagy László-díj
|
Jancsó Miklós
Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten
|
Fésős András: Balra a nap nyugszik és
Mundruczó Kornél: Nincsen nékem vágyam semmi
|
Tarr Béla: Werckmeister harmóniák
|
Pálfi György: Hukkle
|
Különdíj:
|
|
Szabó István: A napfény íze
|
Gothár Péter:
Paszport
|
Szabó István: Szembesítés
|
Különdíj: - az év mozisikere
|
|
|
|
Herendi Gábor: Valami Amerika
|
A legjobb producer
|
|
Durst György (Duna műhely)
|
Simó Sándor
több évtizedes kiemelkedő teljesítményéért
és a fiatal rendezők jelentős támogatásáért
|
|
A legjobb rendező
|
Enyedi Ildikó: Simon mágus
|
|
Sopsits Árpád: Torzók
|
Fekete Ibolya: Chico
|
A legjobb első film
|
Bollók Csaba:
Észak, Észak
|
|
Hajdu Szabolcs: Macerás ügyek
|
Miklauzic Bence: Ébrenjárók
|
A legjobb operatőr
|
Medvigy Gábor:
Az alkimista és a szűz
|
Kardos Sándor: Glamour
|
Pohárnok Gergely: I love Budapest és Szortírozott levelek
|
Pohárnok Gergely: (Hukkle)
|
A legjobb filmzene
|
|
|
Víg Mihály: Werckmeister harmóniák
|
|
A legjobb látványtervező
|
|
|
|
|
A legjobb hangmérnök
|
|
|
|
Zányi Tamásnak (Hukkle)
|
A legjobb forgatókönyv
|
|
|
Incze Ágnes: I love Budapest
|
Kamondi Zoltán: Kísértések
|
A legjobb kisjátékfilm
|
Szederkényi Júlia: Bóbita
|
Gulyás Gyula: Tanítványok
|
Mundruczó Kornél: Afta
|
Kálmánchelyi Zoltán-
Végh Zsolt-Stefano-vics Angéla:
A legkisebb film a legnagyobb magyarról
|
A legjobb dokumentumfilm
|
Zelki János: Játék az egész
|
Moharos Attila: S immár itt vagyok
|
Varga Ágota
Porrajmos
|
Almási Tamás: Sejtjeink
|
Az AGFA Hungária díja az év legjobb fiatal dokumentumfil-mesének
|
Groó Diana: Trapé
|
Makó Andrea: A Jánó testvérek
|
Pölcz Róbert és Pölcz Boglárka:
Szafari
|
Lakatos Róbert: Csendország
|
A legjobb színésznő
|
Ónodi Eszter
(Az alkimista és a Szűz)
|
Temessy Hédi (Film)
|
Börcsök Enikő
(Paszport)
|
Tóth Ildikó: Felhő a Gangesz felett)
|
A legjobb színész
|
Andorai Péter (Simon mágus)
|
Darvas Iván (Film)
|
Lars Rudolph
(Werckmeister harmóniák)
|
Ternyák Zoltán: (Felhő a Gangesz felett)
|
A legjobb epizódszínésznő
|
Csere Ágnes
(Visszatérés)
|
Szirtes Ági (Portugál)
|
Béres Ilona (Moszkva tér)
|
Schütz Ila (Valami Amerika)
|
A legjobb epizódszínész
|
|
Csuja Imre (Nincsen nékem vágyam semmi, Portugál)
|
Mácsai Pál:
Torzók
|
A legjobb karakterszínész: Gazsó György - Ébrenjárók és Kísértések
|
A legjobb pályakezdő filmszínész
|
Hujber Ferenc (Közel a szerelemhez)
|
|
|
|
|
2004
|
2005
|
2006
|
2007
|
Életmű-díj
|
Ember Judit
|
Makk Károly
|
Kovács András
|
Herskó János
|
Munkásságáért díj
|
|
Ráday Mihály
|
|
|
B. Nagy László-díj
|
Mundruczó Kornél: Szép napok
|
Fliegauf Benedek Dealer
|
Jeles András: József és testvérei
|
Hajdu Szabolcs: Fehér tenyér
|
Különdíj:
|
Grunwalsky Ferenc és Ladányi Andrea: Táncalak
|
Hajdu Szabolcs Tamara
|
Mundruczó Kornél: Johanna
|
Halász Péter Herminamező
|
Különdíj: - az év mozisikere
|
|
|
|
|
A legjobb producer
|
Muhi András (Inforg Stúdió)
|
|
|
|
A legjobb rendező
|
Antal Nimród: Kontroll
|
Török Ferenc: Szezon
|
|
Pálfi György: Taxidermia
|
A legjobb első film
|
Fliegauf Benedek: Rengeteg
|
|
Vranik Roland: Fekete kefe
|
Kocsis Ágnes: Friss levegő
|
A legjobb operatőr
|
Pados Gyula (Kontroll)
|
Szaladják István: (Tamara)
|
Nagy András (Johanna és A fény ösvényei)
|
Szaladják István
|
A legjobb filmzene
|
|
Zságer Balázs: (Szezon)
|
|
|
A legjobb látványtervező
|
|
Esztán Mónika: (Tamara)
|
|
|
A legjobb hangmérnök
|
|
|
|
|
A legjobb forgatókönyv
|
Fazekas Csaba: Boldog születésnapot
|
|
|
|
A legjobb kísérleti film
|
|
|
Kardos Sándor: Résfilm
|
Szemző Tibor: Csoma-legendárium
|
A legjobb kisjátékfilm
|
Buvári Tamás: Posztkatona
|
Csáki László: Fluxus
|
Kenyeres Bálint: Before Dawn
|
Szirmai Márton: Szalontüdő
|
A legjobb dokumentumfilm
|
Gimes Miklós: Mutter
|
Kocsis Tibor: Új Eldorádó
|
Balog Gábor és Hajdú Farkas-Zoltán: Az árulásról
|
Litauszki János (Cérnaszálon)
|
Az AGFA Hungária díja az év legjobb fiatal dokumentumfil-mesének
|
Hegedűs Péter: Örökség: egy halász története
|
Papp Bojána: A Tévé És Én
|
|
|
A legjobb színésznő
|
Ónodi Eszter (Boldog születésnapot)
|
|
Schell Judit (Csak szex és más semmi)
|
Nyakó Júlia (Friss levegő)
|
A legjobb színész
|
Csányi Sándor: (Kontroll)
|
Gáspár Tibor Másnap
|
Cserhalmi György (Az igazi Mikulás)
|
Czene Csaba, Trócsányi Gergely, Marc Bischoff (Taxidermia)
|
A legjobb epizódszínésznő
|
|
Balogh Edina (Dealer)
|
Csákányi Eszter (Az igazi Mikulás)
|
Stanczel Adél (Taxidermia)
|
A legjobb epizódszínész
|
Badár Sándor, Mucsi Zoltán, Nagy Zsolt, Pindroch Csaba (Kontroll)
|
Cserhalmi György: (Temetetlen Halott)
|
Bertók Lajos (A porcelánbaba)
|
Gheorghe Dinica (Fehér tenyér)
|
A legjobb pályakezdő filmszínész
|
|
|
|
|
|
2008
|
Életmű-díj
|
Gyarmathy Lívia
|
Munkásságáért díj
|
|
B. Nagy László-díj
|
Bollók Csaba: Iszka utazása
|
Különdíj:
|
|
Különdíj: - az év mozisikere
|
|
Produceri-díj
|
|
A legjobb rendező
|
Szász János: Ópium
|
A legjobb első film
|
Bogdán Árpád: Boldog új élet
|
A legjobb operatőr
|
Medvigy Gábor (Dolina, Töredék)
|
A legjobb filmzene
|
|
A legjobb látványtervező
|
|
A legjobb hangmérnök
|
|
A legjobb forgatókönyv
|
|
A legjobb kisjátékfilm
|
Nagy Dénes: Együtt
|
A legjobb dokumentumfilm
|
Vági Barbara-Talán Csaba: Elboronálva
|
Az AGFA Hungária díja az év legjobb fiatal dokumentumfilmesének
|
|
A legjobb színésznő
|
Kirsti Stubo (Ópium)
|
A legjobb színész
|
Zsótér Sándor (Töredék)
|
A legjobb epizódszínésznő
|
Eszenyi Enikő (Overnight)
|
A legjobb epizódszínész
|
Kállai Ferenc: (Noé bárkája)
|
A legjobb pályakezdő filmszínész
|
|